BU DÜNYAYA AİT DEĞİLMİŞ GİBİ Mİ HİSSEDİYORSUN? Şifaya giden 7 adım

Bu dünyaya ait olmadığın düşüncesi

Bu dünyaya ait değilmiş gibi mi hissediyorsun? Yabancı hissetme, köksüz hissetme, yönsüz hissetme hatta belki de amaçsız hissetme. Korku, endişe, öfke gibi duygular bedeninde bir yerlerde olumsuz bir his olarak ortaya çıkmış olabilir belki bu hislerin şimdiye kadar farkında bile değildin. 🤷‍♀️ İşte şifaya giden 7 adım!

 

BU-DUNYAYA-AIT-DEGILMIS-GIBI-MI-HISSEDIYORSUN?

“Bu dünyaya ait değilmiş gibi mi hissediyorsun” Ne demek?

 

Duygusal aidiyetsizlik, hayattan kopmuş ve ayrışmış olduğunu düşünmekle ilgilidir ve şu anda bu satırları okurken eğer böyle hissediyorsan, yalnız olmadığını bilmeni istiyorum.  Günlük hayatına devam ederken yalnız hissetmen, diğer insanlarla istediğin şekilde bağlantı kuramaman ya da kimsenin seni anlamıyormuş gibi gelmesi sadece senin yaşadığın bir durum değil.

Yaşadığın bu durum şayet uzun süredir devam ediyorsa, derinlere bakmamız gerekir. Derin dediğimizde bunun süre olarak anlamı senin için aylar ya da yıllarla ölçülebilecek uzun bir vade olmasıdır.

BU-DUNYAYA-AIT-DEGILMIS-GIBI-MI-HISSEDIYORSUN?

Bu dünyaya ait değilmiş gibi hissediyorsun? İşte olası nedenleri

Bunlar;

  • Çözülmemiş çocukluk travması,👶
  • Kendin ya da diğer insanlar hakkındaki olumsuz temel inançların (Değersizlik inancı, yetersizlik inancı, iyi şeyleri hak etmediğine inanmak vb. gibi) 🧠
  • Kişisel sınırlarını çizememen ⛔
  • Ruhunla bağlantının zayıflamış olması olabilir 🧘

Bunları okuduğunda senin için bir anlam ifade ediyor mu? Düşünmek için kendine biraz zaman tanıyabilirsin.

BU-DUNYAYA-AIT-DEGILMIS-GIBI-MI-HISSEDIYORSUN?

Şimdiye kadar belki bu düşünceni değiştirmek için denediğin şeyler olmuştur. Bu yazıyı okumaya devam ettiğine göre hala bir şeylerin eksik olduğunu ve derinlerde keşfedilmeyi bekleyen şeyler olduğunu düşünüyorsun demektir.

Sana şu anda klişe önerilerde bulunmak yerine gerçekten etkisini göreceğin yolları anlatacağım.

 

Bu dünyaya ait olmadığın düşüncesini ve buna bağlı olarak ortaya çıkan davranışları değiştirmek için yollar (Şifaya giden 7 adım):

 

 

Adım 1: Şüphelerini ve korkularını serbest bırak, mutlu olmak için ihtiyacın olan tek şey kendinsin. Düşüncelerinin gücüyle hayatında büyük değişimler yaratabilirsin. Artık zihninde dönen DRAMATİK DÜŞÜNCELERE BİR SON VER 🛑

ve yeni sana OLUMLU YÖNDE HİZMET EDECEK YENİ BİR DÜŞÜNCE BENİMSE! ✅
Zihninden bir şey aldığında onu iyi hissettiren başka bir şey verirsen buna kolayca adapte olacaktır.

 

 

Adım 2: Yaşadığın olumsuz duyguları kabul et. Yıllar içinde yaşadığın şeylerle başa çıkabilmek için duygularını bastırmayı veya duygularından kaçmayı bir yol olarak seçmiş olabilirsin kendine. İnsanlar olumsuz bir şey olduğunda duygularıyla teması kesebilir ya da duygularını bastırabilirler. Bu dünyaya ait olmadığını düşündüğünde hangi duyguyu hissediyorsun? İşte AL ve KABUL ET bu DUYGUYU!

 

 

Olumsuz duyguları nasıl kabul edip, işlerim?

 

Senin iyi olma haline hizmet edecek olan ilk kabul, olumlu ya da olumsuz tüm duyguları yaşamanın normal olduğu olmalıdır. Çünkü aslında olumsuz duygular refahın için gereklidir. Üstelik zor duygularla yüzleşirken, kim olmak istediğin ve dünyada nasıl görünmek istediğinle ile daha derin bir bağ kurabilir, yol alabilirsin. Olumsuz duygular kendine ilişkin birer sinyaldirler. Bu sayede bu duyguya sebep olan inancı keşfedebilir ve onu işleyebilirsin.

 

 

👉Bedeninin sana ne anlatmaya çalışıyor dinle: Bedeninin sana gönderdiği sinyalleri gözlemlemeye başladığında bunların bir amaca hizmet ettiğini fark edeceksin. Şu yolu izle bedenimdeki his neremde? Ne oldu da bu hissi hissettim? Tepkilerini görmezden gelmeden, bastırmadan veya yargılamadan gözlemle

 

 

👉Olumsuz hisleri ifade et. Bunun için bir alternatif “günlük” tutmak.  Olumsuz duygularınla bu şekilde bağlantı kurabilirsin. Diğer alternatif ise görsel teknikler kullanmak. Bunlar duygu yönetiminde faydalıdır. Duygularınla bağlantı kurabilmek için onları görselleştirip (Ör: Öfke duygun yatağındaki yastığın)  onlarla konuşabilirsin.

 

 

👉Davranışını değiştir. Olumsuz bir his hissettiğinde nasıl tepki verdiğine odaklan, sonra bu tepkiyi bilinçli bir şekilde istediğin yönde değiştirerek yeniden çerçevele.

 

savas ya da kac sistemini ayarlama

👉Savaş ya da kaç sistemini ayarla.

*Niyet et: “Savaş ya da kaç sistemimi dengelemeye niyet ediyorum.”

*Nefes al: Burnundan derin, sakinleştirici bir nefes al; ağzından ver. (3 kere tekrarla)

*Toprağa çıplak ayaklarınla bas ve sol elini sırtından kalp çakranın hizasına koy.

*Ayaklarının altında toprak ananın nabzını hisset.

*Daha sonra kendi kalp atışlarını sol elinle kaydet.

*Toprağın kalp atışlarının ritmini kendi kalbine taşı

*Sağ elini sırtında belinin hizasına koy.

*Şimdi toprağın kalp atışlarının ritmini kendi kalbinden geçirip sağ eline oradan beline ilet.

*Çakranla konuş, küçük bir çocuk gibi konuş onunla çünkü savaş ya da kaç insan hayatının erken dönemlerinde başlar. Sakin ol küçüğüm, güvendesin, sakin ol. Burası senin için güvenli sen buraya bu dünyaya aitsin.

*Sakral Çakran yavaşlamaya ve kalbinin ritmine uyum sağlamaya başlıyor. Videoyu izle

 

 

Adım 3: Doğayla bağlantı kur. Gökyüzünde değişen bulutları izle. Sistemin nasıl bir değişim halinde olduğuna hayatta her şeyin bir döngü içinde olduğuna şahit ol. Tıpkı senin hissettiğin bu duygunun da dönüşeceği gibi. Yakınında bir park veya ağaçlı bir sokak varsa, kısa bir yürüyüş yap. Yol boyunca düşüncelerini yargılamadan, fark etmeyi seç.

 

 

Adım 4: Çevrenle aranda sağlıklı sınırlar belirle. Bunun için buraya tıklayarak ilgili yazımı okuyabilirsin

 

 

Adım 5: Kendini sevmeyi öğren. Kendini sevmeyi ve içindeki çocukla çalışmayı öğrenmen, seni derinden iyileştirecek bir deneyim olabilir. (Buraya tıklayarak ilgili yazımı okuyabilirsin) Bu çalışmanın daha derinlerine inmek için bir rehberlik istiyorsan, Öz Sevgi programına katılabilirsin.

 

 

Adım 6: “Ait Olmanın” senin için ne anlama geldiğini tanımla. İnsanlara göre ait olmanın anlamı değişiklik gösterir. Uzun mesafeli bir yolculuktan güvenli ve rahat alanına geri dönmek gibi.  Senin için ait hissetmenin anlamı ne? Kağıt kalem al ve tanımla.

 

 

Adım 7: Şimdiki anı yaşamaya başla. Buluştuğun arkadaşlarınla sohbet ederken, yemeğini yerken gerçekten orada olduğunda, anı yaşamaya başlarsın ve günlük hayatında daha fazla anlam bulursun. Anı yaşarken, fiziksel bedenin ve zihnin aynı yerde olur. Yani arkadaşınla sohbet ederken zihninde yetiştirmen gereken işler dönmez. Zihnin bir anıya gittiğinde ya da gelecek bir şeyin kaygısına doğru sürüklendiğinde dikkatle kendini şimdiye ve buraya geri getir. Şimdiki an, şifanın gerçekleştiği yerdir.

 

 

koklenme.egzersizi

 

Köklenme egzersizi

Kendine sessiz sakin bir yer bul ve rahat bir pozisyona geç. Sandalyede oturabilirsin ya da ayakta dik durabilirsin.

Her iki pozisyonda da önemli olan omurganı düzeltmen (dik olsun) ve omuzlarınızı gevşetmen, çeneni dik tutman.

Şimdi niyetini edebilirsin, “Yapacağım bu çalışmayla kökleniyorum”

3 kere yavaşça ve farkında olarak derin nefes al ver.
Bir sonraki nefesinde dikkatini vücudunun seni yere bağlayan kısmına, bacaklarına, kalçana veya ayaklarına ver.

Verdiğin her nefeste, ‘köklerinin’ filizlenmeye ve toprağa doğru büyümeye başladığını görselleştir.

O ilk nefeste sadece küçük bir filiz olan, ama aldığın her nefeste giderek daha da büyüyen köklerin.

Köklerini, vücudunu nazikçe kıpırdattığında yere sıkı sıkı bağlı olduğunu hissedene kadar büyüt.

Toprağın altında köklerin yerini bulsun ve hareketsiz kalsın.

Köklerin derinleştiğinde, bir nefes daha al ve ardından her adımda o köklerin seni toprakladığını hisset.

Şu cümleleri tekrar et:

Toprak ana beni destekliyor ve besliyor.

Güveni içime çekiyorum ve korkuyu salıyorum

Bu dünyada korunmuş hissediyorum

Derine kök salıyorum.

Tüm vücuduma yayılan güç için şükrediyorum

Şimdi derin bir nefes al ve parmak uçlarından dolup aşağıya doğru inen “NUR” enerjisini hisset. Bu enerji bedeninden aşağıya doğru ilerledikçe seni şifalandırıyor. Evrende yalnız olmadığını ve değerli olduğunu kalbine işliyor.

Enerjiyle yüklü ellerini kalp çakrana götür ve şükret.

 

Kendinle bağlantı kurmanın daha derinine inmek istiyorsan Enerjini İyileştir programına buraya tıklayarak göz atabilirsin.

 

 

Her ihtiyacın olduğunda “Bu dünyaya ait değilmiş gibi mi hissediyorsun?” yazımı tekrar okuyabilirsin.

 

 

Senden bir ricam var faydalanabileceğini düşündüğün biriyle “Bu dünyaya ait değilmiş gibi mi hissediyorsun?” yazımı paylaşır mısın? Emeğimi ve zamanımı ortaya koyuyorum ve mümkün olduğunca çok kişiye erişmek istiyorum. Bunu yapmak için bir dakikanı ayırırsan çok sevinirim. Teşekkürler!

 

 

Bir sonraki yazıya kadar dengeli enerjiler dilerim🌞 🌝

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir